efines.pl

eFines.pl
Show Sidebar
| |

Uczciwa oferta pożyczki pozabankowej a lichwa – jakie są różnice?

 

Kobieta siedzi przed latpotem i rozmawia przez telefon komórkowy

Każdy, kto choć raz zainteresował się światem bankowości i finansów na pewno spotkał się z pojęciem lichwy. Mimo powszechnej opinii wielu pożyczkobiorców lichwa i pożyczka wcale nie jest tym samym. To błędne rozumowanie, gdyż wszystkie produkty finansowe dostępne na rynku muszą spełniać warunki wynikające z Ustawy o kredycie konsumenckim i innych ustawach, które wskazują na warunki przyznawania wsparcia finansowego. A zatem czym jest lichwa i jak różni się od pożyczki pozabankowej? Wyjaśnienie znajdziesz w poniższym wpisie.

Lichwa a polskie prawo – co trzeba wiedzieć?

Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim oraz Ustawą antylichwiarską całkowite koszty związanych finansowania w ramach pożyczki lub kredytu nie mogą przekroczyć 45% wartości udzielonego kapitału. Dotyczy to kosztów związanych z: dodatkowymi opłatami, marżą, prowizją oraz oprocentowaniem bazowym.

Warto też dodać, że Ustawa antylichwiarska mocno ogranicza wartość odsetek od kapitału, aby pożyczkodawcy nie popadali w długi przez działalność nieuczciwych firm pożyczkowych. Zgodnie z Kodeksem karnym podmioty niestosujące się do obowiązujących przepisów odnośnie do udzielania pożyczek i kredytów są narażone na karę pozbawienia wolności do 3 lat.

Rodzaje lichwy – jakie rozróżniamy?

Wbrew pozorom lichwa może przybierać różne formy finansowania. To przede wszystkim oferty, które wymuszają na klientach szybką spłatę zobowiązania wraz z wysokimi kosztami odsetkowymi oraz pod rygorem nałożenia jeszcze wyższych kar finansowych za opóźnienia w spłacie. Powszechnie znane odmiany lichwy to:

  • Chwilówki – ale tylko takie, które są udzielane przez podejrzane i niezweryfikowane firmy pozabankowe. To głównie oferty wsparcia finansowego na krótki okres spłaty (często poniżej 30 dni) oraz z wysokimi kosztami prowizyjnymi.
  • Pożyczki pod hipotekę – to prawdziwa plaga w dzisiejszych czasach. Prywatni pożyczkodawcy proponują wsparcie finansowe w ramach ustanowienia zabezpieczenia na hipotece. Niestety takie zabezpieczenie nijak ma się do kwoty udzielonego wsparcia, gdzie wartość kapitału nie przekracza kilku tysięcy złotych. Takie działania są prowadzone głównie w celu przejęcia wartościowej nieruchomości od nieświadomego klienta.
  • Pożyczki pod zastaw – działają podobnie, jak te pod hipotekę i mogą mieć miano lichwy.

Oczywiście nie można generalizować, gdyż wiele ofert pożyczek i chwilówek dostępnych na rynku jest w 100% bezpiecznymi propozycjami. Wystarczy wybierać rzetelnych pożyczkodawców, polecanych przez osoby zaciągające pożyczki i zarejestrowanych jako sprawdzone firmy w CEiDG. Wtedy nie ma ryzyka podpisania umowy, która będzie nosić miano lichwy.

W jaki sposób można chronić się przed lichwą?

Jest wiele metod, które umożliwiają ochronę pożyczkobiorców przed lichwiarskimi umowami finansowania. Obecnie na rynku pojawia się coraz mniej ryzykownych propozycji od firm chcących wyłudzić dodatkowe pieniądze od potencjalnych klientów – wynika to przede wszystkim z nowelizacji Ustawy antylichwiarskiej i innych przepisów, które zabezpieczają interesy pożyczko- i kredytobiorców.

Niemniej jednak chcesz dowiedzieć się, jak uchronić się przed lichwą? Oto kilka sposobów:

  1. Zawsze sprawdzaj opinie o pożyczkodawcach – to rzetelne źródło informacji, które pomoże Ci wybrać korzystną ofertę, bez ryzyka naliczenia wysokich kosztów odsetkowych i dodatkowych, ukrytych opłat.
  2. Porównuj oferty pożyczek w rankingach online – analiza dostępnych ofert i zestawienie ich ze sobą to dobry sposób na oszacowanie całkowitych kosztów i wybór najkorzystniejszej propozycji wsparcia finansowego.
  3. Korzystaj z pomocy ekspertów finansowych – pożyczki, które nie noszą znamion lichwy możesz znaleźć w aplikacji efines.pl lub z pomocą eksperta kredytowego, który zawsze będzie do Twojej dyspozycji na każdym etapie ubiegania się o kredyt lub pożyczkę.
  4. Dokładnie czytaj podpisywane umowy – nigdy nie postępuj zbyt pochopnie. Staraj się skrupulatnie sprawdzać umowy kredytów i pożyczek, aby nie narazić swojego budżetu domowego na nadmierne obciążenie w wyniku podpisania niekorzystnej umowy.

Znalezienie uczciwej oferty pożyczki lub kredytu online wcale nie jest takie trudne. W dzisiejszych czasach coraz rzadziej spotykane są oferty finansowania ze znamionami lichwy. Pamiętaj też, że zgodnie z prawem zawsze masz 14 dni na odstąpienie od podpisanej umowy kredytu lub pożyczki – oczywiście z koniecznością zwrotu otrzymanego kapitału.