efines.pl

eFines.pl
Show Sidebar
| |

Pożyczka na raty przez internet – jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

telefon w dłoni na tle laptopa

Polacy coraz chętniej sięgają po formy finansowania dostępne bez potrzeby wychodzenia z domu. Wszelkiego rodzaju kredyty oraz pożyczki przez internet to produkty finansowe, które są dostępne praktycznie dla wszystkich pełnoletnich osób potrzebujących wsparcia w postaci dodatkowej gotówki. Czy ubieganie się o pożyczki na raty online jest bezpieczne? Jak szukać najlepszych ofert i o czym trzeba pamiętać, aby nie narazić swoich danych osobowych na niebezpieczeństwo? Zobacz nasz poradnik i dowiedz się, jak bezpiecznie pożyczać pieniądze przez internet.

Pozabankowe pożyczki a bezpieczeństwo w internecie – 4 kluczowe porady

Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku pożyczkowego warto dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne oferty oraz renomę potencjalnego pożyczkodawcy. To podstawa, aby zyskać pewność, że podpisanie jakichkolwiek dokumentów i przesłanie swoich danych osobowych będzie w 100% bezpieczne.

Jeśli chcesz mieć pewność, że transakcje zawierane online będą w pełni bezpieczne, zastosuj się do kilku poniższych porad. To pomocne, szczególnie jeśli nie chcesz narazić się na nadużycie danych osobowych.

Zawsze wybieraj tylko sprawdzone firmy pożyczkowe.

Już na etapie poszukiwania oferty pożyczki na raty przez internet warto wziąć pod uwagę renomę firmy pozabankowej. Wiele lat działalności w branży finansowej, pozytywne opinie od zadowolonych klientów oraz przejrzyste warunki finansowania to czynniki, które gwarantują bezpieczeństwo ubiegania się o pożyczkę online w konkretnej firmie pożyczkowej.

Oferty finansowania dopasowane do swoich potrzeb możesz szukać samodzielnie przez wyszukiwarki www. To jednak zajmie Ci sporo czasu i nigdy nie masz gwarancji, że współpraca z pożyczkodawcą będzie w 100% bezpieczna. Dobrą alternatywą jest poszukiwanie finansowania z aplikacją efines.pl. Dzięki temu w jednym miejscu otrzymujesz dostęp do licznych ofert od znanych i polecanych firm pożyczkowych. W razie potrzeby skorzystasz też ze zdalnej pomocy eksperta kredytowego, który zajmie się przeprowadzeniem procesu ubiegania o pożyczkę od A do Z.

Nie korzystaj z niezweryfikowanych stron internetowych pożyczkodawców.

Chodzi tu głównie o to, aby nie uzupełniać formularzy na stronach internetowych, gdzie nie ma bezpiecznych protokołów pozwalających na szyfrowanie danych przesyłanych przez formularze. To generuje spore ryzyko, że wpisując swoje dane osobowe we wniosku online, te zostaną wykradzione przez cyberprzestępców i wykorzystane, np. do wyłudzeń pożyczek internetowych.

Przeglądając na własną rękę oferty finansowania, zawsze warto wybierać tylko takie strony pożyczkowe, które korzystają z certyfikatów SSL oraz innych zabezpieczeń formularzy, które powodują, że przesyłane dane osobowe będą w 100% bezpieczne.

Składaj wnioski pożyczkowe wyłącznie przez zweryfikowane połączenie z internetem.

Nigdy nie uzupełniaj formularzy internetowych na etapie ubiegania się o pożyczkę na raty przez internet, używając publicznego połączenia z siecią Wi-Fi. To potencjalne ryzyko, że cyberprzestępcy monitorujący takie sieci wykradną Twoje dane osobowe, a nawet hasła logowania do bankowości internetowej. Najlepiej korzystać z prywatnego połączenia w domu lub z transmisji danych komórkowych w telefonie – to redukuje ryzyko, że ktokolwiek otrzyma dostęp do Twoich danych wpisanych we wniosku o pożyczkę ratalną online.

Zainstaluj dobry program antywirusowy na komputerze lub w telefonie.

Dobre oprogramowanie, które ochroni przez atakami cyberprzestępców oraz zabezpieczy połączenie sieciowe to podstawa, jeśli chcesz bezpiecznie wnioskować o pożyczkę na raty przez internet. Wystarczy nawet darmowe oprogramowanie, które będzie na bieżąco monitorować, czy na urządzeniu nie znajdują się pliki lub wirusy szpiegujące.

Internetowe pożyczki na raty – jak podpisać umowę i nie obciążyć domowego budżetu?

Przed złożeniem wniosku o pożyczkę ratalną online zawsze warto wcześniej przeanalizować swoje możliwości finansowe oraz warunki spłaty pożyczki. To podstawa, aby wybrać taką ofertę, która nie będzie stanowić nadmiernego obciążenia dla domowego budżetu. W przeciwnym razie miesięczna rata pożyczki może okazać się zbyt wysoka, a to generuje niebezpieczeństwo wpadnięcia w spiralę zadłużenia i pojawienie się licznych negatywnych wpisów w rejestrach Biura Informacji Kredytowej.

W trakcie poszukiwania najkorzystniejszych ofert finansowania w ramach pożyczki ratalnej przez internet weź pod uwagę takie parametry, jak:

  • RRSO i oprocentowanie bazowe – to czynniki, które rzutują bezpośrednio na całkowitą kwotę odsetek do spłaty w ramach podpisanej umowy,
  • dostępną kwotę pożyczki i okres spłaty,
  • orientacyjne wyliczenia, ile wyniesie miesięczna rata zobowiązania,
  • prowizja banku lub firmy pożyczkowej,
  • koszty ubezpieczeń,
  • koszty okołokredytowe związane m.in. z przygotowaniem wniosku pożyczkowego.

Po dokładnej weryfikacji wszystkich tych parametrów możesz bezpiecznie ubiegać się o pożyczkę ratalną przez internet. Pamiętaj, że kwestie bezpieczeństwa dotyczą nie tylko wiarygodności pożyczkodawcy i poufności przekazywanych danych osobowych. Chodzi także o to, aby podpisana umowa nie stanowiła nadmiernego obciążenia dla budżetu gospodarstwa domowego.

Pożyczki online na raty a weryfikacja klienta – jak wpływa na bezpieczeństwo transakcji?

Firmy pożyczkowe w Polsce weryfikują swoich klientów na kilka sposobów. Najczęściej konieczne jest przedstawienie oświadczenia o dochodach, które stanowi podstawę do analizy wiarygodności potencjalnego pożyczkobiorcy. Alternatywne opcje to wykonanie przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę (maksymalnie złotówka) lub analiza wiarygodności przez aplikację Kontomatik albo Instantor.

Odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa, warto mieć na uwadze, aby nigdy nie przelewać środków ani nie rejestrować konta na swoje dane osobowe, jeśli mamy podejrzenia co do wiarygodności firmy pożyczkowej. Warto rozwiać nawet najmniejsze wątpliwości, aby później nie żałować, że podpisana umowa pożyczki jest niekorzystna lub co gorsza, doszło do naruszenia przekazanych danych osobowych.

Pożyczki ratalne online i bezpieczeństwo pożyczkobiorców – podsumowanie

Mimo rozwoju nowoczesnych technologii i wysokiego poziomu bezpieczeństwa zawsze warto samodzielnie zadbać o to, aby proces ubiegania się o pożyczki na raty przez internet był jak najbezpieczniejszy. Pamiętaj o tym, aby zawsze uważać na oszustwa, dokładnie sprawdzać wiarygodność pożyczkodawcy oraz chronić swoje dane osobowe. To podstawa, jeśli chcesz utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa swoich działań w sieci i ubiegać się o pożyczki ratalne bez ryzyka, że ktokolwiek przechwyci Twoje dane osobowe.

Pożyczki na raty online a bezpieczeństwo – FAQ

W jaki sposób można sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy przez internet?

Jest co najmniej kilka sposobów, które pozwalają na szybką weryfikację wiarygodności firmy pożyczkowej. Warto przeanalizować opinie dotychczasowych klientów, status prawny pożyczkodawcy oraz regulaminy. To dobry sposób, aby upewnić się, że nawiązanie współpracy z pożyczkodawcą będzie korzystnym i bezpiecznym wyborem.

Czy pożyczkodawca ma prawo poprosić o hasło logowania do bankowości internetowej?

Żadna firma pożyczkowa nie ma prawa do tego, aby wymagać od swojego klienta podawania loginów i haseł do bankowości internetowej. Jeśli spotkasz się z taką sytuacją, na pewno będzie to próba wyłudzenia danych.

Jakie działania podjąć w przypadku wykrycia oszustwa przez potencjalną firmę pożyczkową?

Kiedy trafisz na nierzetelną ofertę finansowania, która nosi miano oszustwa, musisz przede wszystkim skontaktować się z odpowiednimi służbami ścigania, a także monitorować swoje konto bankowe – szczególnie jeśli doszło do nieumyślnego przekazania danych osobowych. Warto też zastrzec karty bankowe i dowód tożsamości, aby uniknąć ryzyka wyłudzenia pożyczek online na swoje dane.

Jakie dane są najczęściej wymagane przez pożyczkodawców na etapie składania wniosku?

Firmy pożyczkowe w trakcie składania wniosku o pożyczkę ratalną przez internet wymagają podania takich informacji jak: imię i nazwisko, numer PESEL, numer dowodu tożsamości oraz informacje o miesięcznych dochodach i zatrudnieniu. Niezbędne jest też wskazanie miejsca zamieszkania, kwoty aktualnych zobowiązań finansowych oraz podanie numeru telefonu i adresu e-mail.