efines.pl

eFines.pl

Kredyt lub pożyczka na konkretną kwotę

Ubieganie się o kredyt albo pożyczkę jest w dzisiejszych czasach wyjątkowo proste. Wystarczy poświęcić chwilę wolnego czasu na przeglądanie ofert finansowania, analizę stanu budżetu swojego gospodarstwa domowego oraz oszacowanie potrzeb finansowych. Zarówno kredyt, jak i pożyczka to ciekawe formy wsparcia finansowego, które umożliwiają zdobycie dodatkowej gotówki w kwocie nawet do kilkuset tysięcy złotych (w przypadku kredytów). Z zasady kredytów udzielają wyłącznie banki komercyjne w Polsce, natomiast pożyczki to rodzaj oferty zarezerwowany dla firm pozabankowych. Zanim podejmiesz decyzję, z jakiej formy finansowania skorzystasz, koniecznie poznaj różnice pomiędzy kredytem a pożyczką na konkretną kwotę. W ten sposób znacznie łatwiej podejmiesz decyzję i wybierzesz ofertę, która będzie w 100% dopasowana do Twoich potrzeb i możliwości.


Pożyczaj tak,
Jak Lubisz

Kredyt bankowy – co to takiego?

Kredyt to zobowiązanie bankowe, które jest udzielane na mocy Ustawy Prawo bankowe z dnia 29 sierpnia 1997 roku. W tym dokumencie znajdują się wszystkie przepisy i zasady odnoszące się do ustalania warunków finansowania w ramach kredytów bankowych. Obowiązujące prawo stanowi, że każdy kredytodawca w ramach umowy kredytu powinien: oddać do dyspozycji kredytobiorcy ustaloną kwotę wraz z wymagalnością płatności  miesięcznych lub innych, wynikających z umowy kredytowej.

Kredyty bankowe dzielimy m.in. na: gotówkowe, konsolidacyjne, ratalne, inwestycyjne i wiele innych. Samo pojęcie kredytu jest powiązane bezpośrednio z działalnością banków, natomiast kwota otrzymywana w ramach takiej umowy zawsze może zostać przeznaczona na dowolnie wybrany cel.

Udzielenie kredytu bankowego jest związane z koniecznością podpisania umowy kredytowej, która zawiera kilka informacji: dane kredytodawcy i kredytobiorcy, podpisy stron umowy, wskazanie kwoty kredytu i okresu spłaty, dokładne zasady spłaty zobowiązania wraz z wysokością rat i terminami, całkowite koszty, sposób zabezpieczenia finansowania oraz wartość obowiązującego oprocentowania.

Pożyczka pozabankowa na konkretną kwotę – czym jest?

Przepisy określające czym jest pożyczka na konkretną kwotę, możesz znaleźć w Kodeksie cywilnym, a dokładnie w Art. 720 KC, w którym mowa o umowie pożyczki zobowiązującej przeniesienie określonej sumy pieniędzy na własność jednej ze stron umowy. Warto też dodać, że pożyczki pozabankowe podlegają wyłącznie pod Kodeks cywilny. Najistotniejsze cechy takiej formy finansowania to:

  • możliwość udzielenia pożyczki przez dowolny podmiot pozabankowy,
  • umowa może zostać zawarta ustnie, jeśli kwota jest niższa niż 1000 złotych,
  • pożyczka wcale nie musi być odpłatna – na rynku jest wiele ofert pożyczek za 0 złotych,
  • kwota pożyczki jest dostępna do wykorzystania na dowolnie wybrany cel.

W praktyce taka forma finansowania jest udzielana zarówno przez banki, jak i firmy pożyczkowe. Niemniej jednak znacznie częściej znajdziesz korzystną propozycję pożyczki w ofercie firm pozabankowych. Te często próbują przyciągać uwagę nowych klientów, proponując finansowanie z RRSO 0%. To oznacza, że przy zachowaniu terminu płatności oddasz taką samą kwotę, jaką pożyczysz od pożyczkodawcy.

Kredyty i pożyczki na konkretną kwotę – ile można otrzymać?

Zgodnie z aktualnymi przepisami w Polsce maksymalna kwota kredytu gotówkowego w banku to 255 550 złotych. Zobowiązania powyżej tej kwoty to już kredyty hipoteczne, które wymagają dopełnienia znacznie większej liczby formalności, a także mają inne kryteria analizy sytuacji dochodowej potencjalnego kredytobiorcy. 

W przypadku pożyczek (także tych pozabankowych) kwoty zobowiązań zaczynają się już od kilkuset złotych, a kończą nawet na kilkudziesięciu tysiącach złotych. Zanim zdecydujesz się złożyć wniosek o kredyt lub pożyczkę, dokładnie oszacuj swoje potrzeby finansowe. Jeśli masz spore zapotrzebowanie na dodatkowe środki i jednocześnie wykazujesz dobrą zdolność kredytową, możesz postawić na kredyt w banku.

Kiedy jednak nie potrzebujesz dużo dodatkowych pieniędzy, a jedynie kwotę do kilkunastu tysięcy złotych – pomyśl o pożyczce, także tej pozabankowej. Taka forma finansowania jest dostępna całkowicie przez internet, a dodatkowo pożyczkodawcy są w stanie wydać decyzję o przyznaniu pożyczki nawet w kilkanaście minut po złożeniu kompletnego wniosku.

Pożyczka i kredyt bankowy – jakie są różnice tych form finansowania?

Jeszcze zanim zdecydujesz się na konkretną formę finansowania i przeglądnięcie ofert dostępnych w aplikacji efines, koniecznie poznaj różnice pomiędzy kredytem a pożyczką na wybraną kwotę. W poniższej tabeli znajdziesz podstawowe różnice między umową kredytu a pożyczki, które są niezależne od kwoty zobowiązania.

CechaKredyt bankowyPożyczka pozabankowa
Regulacje prawneUstawa Prawo bankowe, Kodeks Cywilny oraz Ustawa o kredycie konsumenckimKodeks Cywilny i opcjonalnie Ustawa o kredycie konsumenckim
Kto udziela finansowania?Wyłącznie bankiBanki i firmy pożyczkowe
Co jest przedmiotem umowy?PieniądzePieniądze lub rzeczy określone w umowie
Ile trwa wydanie decyzji kredytowej?Stosunkowo długo – nawet do kilku dniŚrednio do 15 minut po złożeniu wniosku
Forma umowyPisemnaDowolna, nawet online
Forma spłatyRatalnie w skali miesiącaJednorazowo lub na raty

Teraz mniej więcej wiesz, jakie cechy ma pożyczka, a jakie kredyt na dowolną kwotę w banku. Niemniej jednak przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku najważniejsze jest to, aby oszacować swoje możliwości finansowe oraz zapotrzebowanie na dodatkową gotówkę. Dzięki temu ocenisz czy potrzebujesz tylko pożyczki na konkretną kwotę czy może kredytu bankowego, gdzie wsparcie finansowe sięgnie nawet ponad 200 tysięcy złotych.

Kredyt lub pożyczka na konkretną kwotę – jak przebiega proces wnioskowania?

Procedury związane z ubieganiem się o kredyt lub pożyczkę na konkretną kwotę nie są skomplikowane. Możesz skorzystać też z innowacyjnej aplikacji efines.pl, w ramach której przeanalizujesz i porównasz wszystkie dostępne oferty, a następnie wybierzesz tę, która najlepiej wpisuje się w Twoje oczekiwania i potrzeby. To nic nie kosztuje, a znacznie ułatwia ubieganie się o dodatkowe pieniądze.

Proces wnioskowania o kredyt lub pożyczkę na konkretną kwotę przebiega następująco:

  1. Weryfikujesz wszystkie propozycje finansowania dostępne dla Ciebie. Możesz to zrobić samodzielnie lub z pomocą eksperta przez aplikację efines.
  2. Wybierasz ofertę, która spełnia Twoje oczekiwania i uzupełniasz wniosek kredytowy lub pożyczkowy.
  3. Dołączasz do wniosku wymagane dokumenty. W przypadku pożyczki wystarczy zwykłe oświadczenie o dochodach. Dla kredytów na konkretną kwotę banki mogą wymagać dostarczenia zaświadczenia o dochodach na druku od pracodawcy oraz wyciągów z konta bankowego, które potwierdzają wpływy wynagrodzenia.
  4. Po wydaniu pozytywnej decyzji przez kredyto- lub pożyczkodawcę, podpisujesz umowę.
  5. Następnie środki są wypłacane bezpośrednio na Twój rachunek bankowy i to wszystko.

Teraz już mniej więcej wiesz, jak przebiega procedura ubiegania się o kredyt bankowy lub pożyczkę na konkretną kwotę. Możesz więc przystąpić do poszukiwania nowego zobowiązania. W razie jakichkolwiek problemów zawsze masz możliwość skorzystania ze wsparcia specjalisty kredytowego – właśnie przez aplikację efines i to bez żadnych dodatkowych kosztów.

Kredyty i pożyczki na konkretne kwoty – jak wybrać najlepsze oferty dla siebie?

Na etapie poszukiwania kredytu lub pożyczki na konkretną kwotę musisz ustalić nie tylko preferowaną sumę wsparcia finansowego, okres spłaty, ale także dokładnie oszacować swoje możliwości. W ten sposób będziesz w stanie ocenić czy poradzisz sobie z miesięczną ratą nowego zobowiązania.

Kilka parametrów, które warto przeanalizować w odniesieniu do ofert kredytów lub pożyczek na konkretną kwotę to:

  • oprocentowanie,
  • RRSO,
  • dostępny okres spłaty i kwota finansowania,
  • całkowite koszty odsetkowe,
  • prowizja.

W przypadku ofert kredytów na konkretną kwotę banki mogą też wymagać dodatkowej polisy ubezpieczenia, która będzie warunkiem umożliwiającym podpisanie umowy kredytowej. Jeśli chodzi o propozycje pożyczek na konkretne kwoty – tutaj ubezpieczenia raczej nie wchodzą w grę, a pożyczkodawcy pozabankowi udzielają takiego wsparcia w z minimum formalności na uproszczonych procedurach weryfikacyjnych.

Kredyty lub pożyczki na konkretne kwoty – FAQ

Czy jako dłużnik mogę wziąć kredyt lub pożyczkę na konkretną kwotę?

Tak, dłużnicy mogą składać wnioski o pożyczki i kredyty na konkretne kwoty, ale ostateczna decyzja będzie uzależniona od indywidualnej oceny zdolności kredytowej i wiarygodności klienta. Jeśli masz długi, ale spłacasz je terminowo i masz wysokie dochody, prawdopodobnie będziesz mieć możliwość zaciągnięcia nowego zobowiązania na konkretną kwotę.

Na jaki okres spłaty można wziąć kredyt lub pożyczkę na konkretną kwotę?

W przypadku kredytów bankowych te są przyznawane na maksymalny okres spłaty do 120 miesięcy. Pożyczkodawcy pozabankowi udzielają wsparcia z nieco krótszym okresem spłaty sięgającym maksymalnie do kilkudziesięciu miesięcy.

Jak można spożytkować środki z kredytu lub pożyczki na konkretną kwotę?

Choć takie formy finansowania mają z góry zadeklarowaną kwotę wsparcia, to jednak otrzymane pieniądze można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. To oznacza, że środki bez problemu możesz wydać na wakacje, krótki urlop w całą rodziną czy nawet remont domu albo mieszkania.

Czy do uzyskania kredytu lub pożyczki na konkretną kwotę potrzebuję stałej umowy z pracodawcą?

Tak, stała umowa i stabilne dochody to podstawa zdolności kredytowej, która umożliwia zaciągnięcie pożyczki lub kredytu na konkretną kwotę. Instytucje finansowe akceptują też dochody z emerytury, renty, wynajmu lub innych świadczeń socjalnych – oczywiście dokładne warunki zawsze trzeba przeanalizować w ofercie banku lub firmy pożyczkowej.

Czy każdy może wnioskować o kredyt lub pożyczkę na dowolną kwotę?

W teorii tak natomiast w praktyce banki i firmy pożyczkowe udzielają wsparcia finansowego dla osób, które mają odpowiednio wysoką zdolność kredytową, pozytywną historię w BIK oraz wiarygodną sytuację życiową.