efines.pl

eFines.pl

Kredyt dla studenta

Mianem kredytu studenckiego nazywamy zobowiązanie, które jest przyznawane wyłącznie młodym osobom, które zdecydowały się na kontynuowanie edukacji po szkole średniej. W Polsce kredyty studenckie nie są najpopularniejszą formą finansowania, aczkolwiek na pewno wartą uwagi, chociażby ze względu na preferencyjne warunki przyznania wsparcia finansowego.


Pożyczaj tak,
Jak Lubisz

Kredyty studenckie – świetna pomoc na czas studiów!

Edukacja na wymarzonej uczelni wyższej często wiąże się z wysokimi kosztami czesnego, a także koniecznością przeprowadzki do dużego miasta, celem uczestniczenia w zajęciach. Niejednokrotnie zdarza się, że osoby chcące kontynuować edukację muszą zrezygnować ze swoich planów lub próbować połączyć życie zawodowe z prywatnym i edukacją jednocześnie.

Utrzymanie stabilności finansowej w trakcie studiów to nie lada wyzwanie, chociażby ze względu na wysokie koszty generowane w skali miesiąca. Aby nieco poprawić swoją sytuację finansową i zająć się wyłącznie edukacją i zdobywaniem nowych tytułów naukowych, warto zdecydować się na kredyt studencki. 

Czym jest kredyt dla studenta i dlaczego warto go zaciągnąć?

Kredyt dla studenta to specjalna forma finansowania przygotowana z myślą o osobach, które potrzebują dodatkowego zastrzyku gotówki w celu pokrycia kosztów czesnego na studiach wyższych lub opłat za mieszkanie. Kredyt w takiej formie może być wypłacany jednorazowo lub w transzach, zależnie od ustaleń instytucji finansowej.

Takie rozwiązanie sprawdza się o wiele lepiej niż kredyty gotówkowe, ale tylko w przypadku osób, które studiują i potrzebują dodatkowego wsparcia domowego budżetu. Decydując się na kredyt studencki, można liczyć nawet na umorzenie części spłaty zadłużenia, a także opcję przesunięcia płatności rat w czasie.

Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na kredyt dla studenta. Kilka z nich to:

  • Preferencyjne oprocentowanie – w przypadku kredytów studenckich banki proponują wyjątkowo niską stawkę oprocentowania (czasem nawet 50% stopy procentowej ustalonej przez RPP. Dzięki temu koszty udzielenia kredytu są naprawdę niskie.
  • Możliwość umorzenia części zobowiązania – niektóre oferty kredytów studenckich umożliwiają anulowanie spłaty pewnej części zadłużenia, o ile student spełni określone warunki ustalone przez bank. Głównym warunkiem są doskonałe wyniki w nauce na uczelni wyższej.
  • Karencja w spłacie zobowiązania – dla kredytów studenckich obowiązuje nawet 12-miesięczna karencja w spłacie. Wystarczy złożyć stosowny wniosek do banku po zakończonych studiach i poprosić o zawieszenie okresu spłaty.
  • Minimum formalności do załatwienia – kredyt dla studenta można pozyskać przez internet, bez potrzeby wychodzenia z domu. Wystarczy, że skorzystasz z innowacyjnej aplikacji efines.pl, porównasz dostępne oferty i skorzystasz ze wsparcia agenta kredytowego na etapie składania wniosku.
  • Pieniądze na dowolnie wybrany cel – kredyty studenckie najczęściej nie są celowe, co oznacza, że otrzymane pieniądze możesz spożytkować tak, jak chcesz, np. na dojazdy na uczelnię, zakup samochodu, opłacenie czesnego lub inwestycję we własny biznes jako student.

Kredyty studenckie to ciekawa forma finansowania, która została dopasowana do indywidualnych potrzeb osób kontynuujących edukację na uczelni wyższej. Składając wniosek o przyznanie takiego wsparcia, można liczyć przede wszystkim na przejrzyste warunki spłaty zobowiązania, a także minimum formalności do załatwienia.

Jeśli nie radzisz sobie z procedurami i nie wiesz, jak poprawnie uzupełnić wniosek kredytowy – nic nie szkodzi! Skorzystaj z aplikacji efines.pl, gdzie wykwalifikowany ekspert kredytowy zdalnie pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę kredytu studenckiego, złożyć wniosek i podpisać umowę z bankiem.

Kredyty studenckie – kto może z nich skorzystać?

Oferty kredytów dla studentów nie są dostępne dla każdego. Banki ustalają kryteria przyznawania finansowania, co oznacza, że na etapie wnioskowania konieczne będzie spełnienie podstawowych wymogów instytucji finansowej. Najważniejsze wymogi determinujące możliwość uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej w ramach kredytu studenckiego to:

  • wiek do 35 lat,
  • aktywny status studenta,
  • obywatelstwo polskie, zezwolenie na stały pobyt,
  • dochód w gospodarstwie domowym nie większy niż 3500 złotych na osobę.

Warto dodać, że kredyty studenckie nie wykluczają możliwości podjęcia pracy zawodowej połączonej z edukacją na uczelni wyższej. Niemniej jednak każdy dodatkowy dochód jest wliczany do puli zarobków gospodarstwa domowego. Aby nie przekroczyć wymaganego limitu do przyznania kredytu studenckiego, czasem lepiej wstrzymać się z dodatkowym zatrudnieniem.

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu studenckiego?

Złożenie poprawnie uzupełnionego wniosku o kredyt dla studenta to nie wszystko, o czym musisz pamiętać. Banki do przyznania wsparcia finansowego wymagają też dostarczenia kompletu innych dokumentów, jak np.:

  • poprawnie uzupełniony wniosek o kredyt studencki,
  • zaświadczenie o dochodach w rodzinie – najlepiej na druku z ZUS lub US,
  • potwierdzenie uzyskania statusu studenta,
  • dodatkowe dokumenty dotyczące zdolności kredytowej, np. zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy lub wyciągi z konta bankowego,
  • zaświadczenia od poręczycieli kredytu studenckiego.

Decyzja o przyznaniu kredytu studenckiego nie powinna zapaść później niż do 30 dni od czasu złożenia wniosku wraz z kompletem dokumentów.

Umorzenie kredytu studenckiego – kiedy to możliwe?

Po ukończonych studiach wyższych wraz z kredytem studenckim można liczyć na umorzenie części zobowiązania. Taka opcja jest podyktowana najczęściej uzyskaniem wyjątkowo dobrych wyników w edukacji. Aby mieć możliwość umorzenia części kapitału pozostałego do spłaty, musisz zdobyć zaświadczenie z uczelni o znalezieniu się w gronie najlepszych studentów.

Dokładne zasady umorzenia części kapitału w ramach kredytu dla studenta to:

  • 50% umorzenia dla kredytobiorców, którzy ukończyli studia wyższe w szkole doktorskiej w grupie 1% najlepszych absolwentów,
  • 35% umorzenia dla kredytobiorców, którzy ukończyli kształcenie w doktorskich grupach, należąc do przedziału od 1 do 5% najlepszych absolwentów,
  • 20% umorzenia dla kredytobiorców, którzy ukończyli kształcenie, pozostając w grupie od 5 do 10% najlepszych absolwentów.

Popularne instytucje finansowe, które udzielają obecnie kredytów dla studentów to PKO Bank Polski, Bank Pekao S.A. oraz Bank BPS.

Preferencyjny kredyt dla studenta – jak wybrać najlepszą ofertę?

Zanim zdecydujesz się na kredyt dla studenta, koniecznie weź pod uwagę kilka parametrów finansowania, które są przedstawiane przez banki udzielające takiego wsparcia dla osób uczących się na uczelniach wyższych. Najważniejsze czynniki determinujące opłacalność podpisania umowy to:

  • opłaty za wcześniejszą spłatę i dokonywanie nadpłat,
  • koszty przygotowawcze oferty kredytu studenckiego,
  • dostępna kwota kredytu,
  • możliwość uzyskania pomocy w spłacie w ramach Funduszu Kredytów Studenckich,
  • dostępny okres spłaty (najczęściej dwukrotność wpłaconych transz kredytu),
  • oprocentowanie,
  • RRSO.

Weryfikacja ofert kredytów dla studentów na własną rękę może być problematyczna. Nigdy nie masz też gwarancji, że samodzielnie wybierzesz najkorzystniejszą formę wsparcia dopasowaną do swoich potrzeb. Jeśli chcesz mieć pewność, że podpisujesz naprawdę korzystną umowę, skorzystaj z funkcjonalności aplikacji efines.pl i możliwości wsparcia agenta kredytowego – w 100% przez internet.

Kredyty dla studentów – FAQ

Ile można dostać w ramach kredytu studenckiego? 

Student sam decyduje, w jakiej wysokości środki chce otrzymywać z banku w czasie studiowania. Można wybrać kwotę od 400 zł do 1 000 zł miesięcznie.

Gdzie można wziąć preferencyjny kredyt studencki? 

Nie każdy bank w Polsce ma pozwolenie na udzielanie takiego kredytu. W 2022 roku, kredyt wypłacany jest przez PKO Bank Polski, Bank Pekao, Bank Polskiej Spółdzielczości SA (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi) oraz SGB-Bank SA.

Czy kredyt studencki można spłacić wcześniej? 

Tak, nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Jednak wcześniejsza spłata kredytu studenckiego nie musi zawsze się opłacać, ze względu na możliwość umorzenia części pożyczki po zakończonej edukacji na uczelni wyższej z doskonałymi wynikami i osiągnięciami w nauce.

Czy warto wziąć kredyt studencki? 

Tak, jeżeli czujemy, że nie sprostamy finansowym wymaganiom studiów i pochodzimy z rodziny o niskim progu dochodów na osobę – zdecydowanie warto wziąć kredyt dla studenta na preferencyjnych warunkach spłaty z opcją umorzenia części kapitału pozostałego do uregulowania.

Jak oszacować całkowite koszty spłaty kredytu studenckiego?

Aby oszacować orientacyjne koszty kredytu studenckiego, wystarczy znać oprocentowanie bazowe, okres spłaty oraz całkowitą kwotę przyznanego zobowiązania. Przykładowo: kredyt studencki na kwotę 50 tys. złotych i okres spłaty 10 lat przy oprocentowaniu 3,25% generuje miesięczne koszty na poziomie ok. 488 złotych.

Czy kredyt studencki można zaciągnąć na studia zaoczne?

Tak, kredyt studencki można zaciągnąć na studia zaoczne. Warunki udzielenia kredytu są takie same jak w przypadku studiów dziennych.

Gdzie można złożyć wniosek o kredyt studencki?

Wniosek o kredyt studencki można złożyć w wybranych bankach komercyjnych, które udzielają tego typu kredytów. Wniosek można złożyć zarówno w formie papierowej, jak i online. Najwygodniejszym sposobem ubiegania się o kredyt dla studenta jest wykorzystanie aplikacji efines.pl, gdzie bez potrzeby wychodzenia z domu załatwisz wszystkie niezbędne formalności.

Czy kredyt studencki wymaga poręczenia?

Tak, kredyt studencki wymaga poręczenia, najczęściej ze strony rodziców lub innej bliskiej rodziny. W określonych przypadkach poręczenia może udzielić również Bank Gospodarstwa Krajowego.