efines.pl

eFines.pl
Show Sidebar
|

Czy kredyt gotówkowy ma zmienne oprocentowanie?

Kobieta i mężczyzna siedzą przy stole
W dzisiejszych czasach kredyty ze zmienną stopą procentową budzą wiele kontrowersji. Stale zmieniające się stopy procentowe i wskaźniki WIBOR (R) powodują, że kredytobiorcy nie mogą spać spokojnie. Wahania miesięcznych rat zobowiązań gotówkowych i
hipotecznych doprowadziły do tego, że pod koniec 2022 roku banki zaczęły proponować zobowiązania wyłącznie na stałej stopie procentowej.

Na jakich warunkach udzielane są kredyty gotówkowe w Polsce?

Na tę chwilę kredyty gotówkowe udzielane przez banki komercyjne w kraju są przyznawane wyłącznie na stałej stopie procentowej. Jeszcze w poprzednich latach niektóre instytucje przyznawały zobowiązania tego typu ze zmienną stawką WIBOR 3M, np. mBank. Aktualnie wszystkie oferty dotyczą stałego oprocentowania.

To duże udogodnienie dla kredytobiorców oraz większy spokój psychiczny. Otóż zaciągając kredyt gotówkowy, nie trzeba martwić się o żadne wahania miesięcznej raty kredytu. Na tę chwilę przez cały okres kredytowania (do 120 miesięcy) wysokość zobowiązania pozostaje niezmienna.

Kredyty gotówkowe a rodzaj oprocentowania

Aby nieco przybliżyć zasadę działania kredytów gotówkowych na zmiennej i stałej stopie procentowej, przygotowaliśmy krótkie porównanie tych dwóch form naliczania odsetek kredytowych. W poniższej tabeli znajdziesz najważniejsze informacje na temat zmiennych i stałych stóp procentowych.

Zmienna stopa procentowa Stała stopa procentowa
Wysokość miesięcznych rat kredytu jest uzależniona od stóp procentowych ustalanych przez RPP oraz stawek WIBOR. Wpływ na te wskaźniki ma wysokość inflacji w kraju, poziom wzrostu gospodarczego oraz sytuacja polityczna. Stałe oprocentowanie (dla kredytów gotówkowych) oraz okresowo stałe oprocentowanie (dla kredytów hipotecznych) powoduje, że kwota miesięcznego zobowiązania pozostaje niezmienna, niezależnie od sytuacji w kraju i stawek WIBOR.

Ogromną zaletą stałego oprocentowania kredytu gotówkowego jest przewidywalność kosztów. Nie musisz martwić się o to, że nagłe zmiany rynkowe zrujnują Twój domowy budżet. Minusem może być fakt, że w razie spadku stóp procentowych Twoja rata zobowiązania pozostanie na tym samym poziomie.

Czy warto zdecydować się na kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem zamiast zmiennego?

Kredyty gotówkowe obecnie nie są udzielane na zmiennej stopie procentowe. Wynika to głównie ze sporego ryzyka po stronie kredytobiorców. W razie nagłego wzrostu stóp procentowych rosnące raty mogłyby doprowadzić do problemów finansowych wielu gospodarstw domowych w Polsce. Główne powody, dla których warto zdecydować się na kredyty gotówkowe ze stałą stopą procentową to:

  • brak ryzyka wzrostu kosztów kredytowania,
  • jasno przedstawione warunki finansowania w dniu podpisania umowy,
  • łatwiejsze planowanie domowego budżetu,
  • poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa.

Dla osób, które cenią sobie spokój i stabilność, kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem są najlepszym wyborem. Niestety oferty niektórych banków mogą być nieco okrojone. W jaki sposób? Ograniczenia dotyczą najczęściej czasu trwania umowy. Jeden bank może udzielić kredytu gotówkowego na stałym oprocentowaniu na 120 miesięcy, natomiast inny zaledwie na 60.

Gdzie szukać ofert kredytów gotówkowych?

Obecnie problematyczne mogłoby być znalezienie oferty kredytu gotówkowego ze zmienną stopą procentową. Na rynku na szczęście nie brakuje propozycji finansowania ze stałym oprocentowaniem. Aby znaleźć jak najkorzystniejszą umowę dla siebie, warto skorzystać z aplikacji lub strony internetowej efines.pl.

Porównasz oferty wielu banków w jednym miejscu, czekają cię minimalne formalności kredytowe, a kontakt między bankiem a kredytobiorcą może odbyć się 100% online. 

Jeżeli masz kredyt gotówkowy ze zmienną stopą procentową zaciągnięty kilka lat temu, możesz poszukać nowych ofert finansowania lub po prostu przejść na stałą stopę procentową. W ten sposób możesz ograniczyć ryzyko zmienności rat – decyzja należy do Ciebie!