efines.pl

eFines.pl
Show Sidebar
|

Czemu kredyty gotówkowe idą w górę?

Kobieta i mężczyzna zastanawiają się nad dokumentem


Sytuacja gospodarcza w Polsce i na całym świecie jest bardzo dynamiczna. Wynika to nie tylko z trwającej wojny w Ukrainie, ale także szalejącej inflacji, która w ostatnich miesiącach nie odpuszcza. Te czynniki przekładają się na wysokość stóp procentowych, stawek WIBOR oraz kosztów kredytów gotówkowych i hipotecznych. Sprawdź, dlaczego kredyty gotówkowe idą w górę i czy można spodziewać się obniżki oprocentowania.

Koszty kredytów gotówkowych a sytuacja na polskim rynku finansowym

Głównym czynnikiem, który wpływa stale rosnące koszty kredytów gotówkowych, jest inflacja. Wraz z jej wzrostem spada wartość nabywcza pieniądza. To powoduje, że Rada Polityki Pieniężnej na przestrzeni ostatniego roku drastycznie podniosła stopy procentowe. 

Oczywiście większość kredytów gotówkowych w Polsce jest obecnie udzielanych na stałej stopie procentowej. To jednak nie zmienia faktu, że wysokie stopy procentowe powodują, że banki proponują oferty z dość wysokim oprocentowaniem. Na tę chwilę stawka oprocentowania w skali roku dla kredytów gotówkowych wynosi:

  • 12,99% w BNP Paribas,
  • 10,69% w Santanderze,
  • 14,99% w mBanku,
  • 16,6% w Ikano Banku,
  • 11,85% w Pekao.

Jak widać, rozbieżności w wartości oprocentowania bazowego dla kredytów gotówkowych udzielanych w Polsce są dość spore. Każdy bank może indywidualnie ustalić stawkę oprocentowania w skali roku, podobnie jak Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania.

Co wpływa na rosnące koszty kredytów gotówkowych?

Oprócz gospodarczych czynników wpływających na rosnące koszty kredytów gotówkowych warto też zweryfikować indywidualne warunki proponowane przez banki. Niektóre instytucje rezygnują z wysokiej prowizji i marży, aby przyciągnąć potencjalnych klientów. To propozycje warte uwagi, szczególnie jeśli chodzi o całkowite koszty finansowania. Istnieje kilka czynników rzutujących na wysokie koszty kredytów gotówkowych:

  • niepewna sytuacja światowej gospodarki,
  • wojna w Ukrainie,
  • rosnąca inflacja,
  • zmienność stawek WIBOR,
  • liczne problemy instytucji z sektora bankowości,
  • coraz większe opłaty prowizyjne naliczane przez banki.

Rozważając kredyt gotówkowy, zawsze trzeba wziąć pod uwagę aktualne stawki WIBOR. Dlaczego? Otóż do obliczenia wysokości oprocentowania kredytów banki wykorzystują ten wskaźnik, np. WIBOR 3M, czyli trzymiesięczną stawkę oprocentowania. 

W perspektywie najbliższych miesięcy kredyty gotówkowe prawdopodobnie będą tylko drożeć. Wynika to głównie ze względu na niepewną sytuację światowej i krajowej gospodarki, wysoką inflację oraz zbliżające się wybory.

Czy w dzisiejszych czasach warto wziąć kredyt gotówkowy?

Bardzo ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Potencjalni kredytobiorcy powinni indywidualnie ocenić swoje możliwości finansowe oraz ryzyko zaciągnięcia kredytu gotówkowego w dzisiejszych czasach. Każde zobowiązanie w banku jest obciążeniem dla domowego budżetu. Aby uniknąć ryzyka pogorszenia standardu życia lub niewypłacalności w ramach umowy kredytowej, warto wcześniej dokładnie przeanalizować sytuację rynkową, oferty kredytów w bankach komercyjnych oraz obliczyć całkowite koszty finansowania.